Co a jak zabalit do letadla

Ahoj rybáři cestovatelé! Spousta lidí se mne ptá nebo mi píše s dotazem jak a co s sebou do letadla, proto jsem sepsal několik tipů. Předložím vám své postřehy k tomu, jak si sbalit rybářské vybavení a oblečení, když cestujete letadlem.

01big

Jde ve své podstatě o hru s kilogramy. Nikdo určitě nechce platit zbytečná kila navíc. Já jsem například za těch několik let, co létám rybařit do Španělska, zjistil, že lepší než krosna nebo kufr je na přepravu taška od nafukovacího člunu nebo něco podobného, co má velikost hokejové tašky. Proč? Je to proto, že krosna má nějaký daný rozměr, takže všechno do ní musíte urovnat a poskládat do různých kapes, a hlavně - sama o sobě váží nejméně dvě kila. Naproti tomu taška od člunu je lehká, váží zhruba kilo a krásně do ní dáte vše, co potřebujete. Není třeba nic rovnat do kapes a podobně. Věci jako navijáky a echolot ukládám do papírových krabiček od navijáků nebo balím do bublinkové fólie, což je asi nejlehčí materiál. Nejlepší je všechno si rozdělit do dvou až čtyř pevnějších tašek, jaké se dají koupit v supermarketu. Můžete uložit zvlášť přívlačové věci, věci na sumcařinu a zvlášť ještě zabalit například menší tašku s potřebami na plavanou a na feeder. Přihodíte nějakou mikinu, tepláky, kalhoty a bundu, do které můžete zabalit třeba i další navijáky, na které vám už nezbyly krabičky.

10big

Osobně se snažím celý obsah obalit oblečením, které si vezu s sebou na ryby. Je mi jasné, že na letišti budou zavazadla trochu lítat po jezdicích pásech a sem tam nějakou ránu schytají. Celé se to dá nakonec obalit spacákem, pokud si ho vezete s sebou.

02big

Na závěr je dobré pořídit si na zip malý zámek a ještě zavazadlo pro jistotu celé obalit smršťovací fólií. Nebo ho můžete obalit alespoň středem a umístit zipy se zámečkem pod fólii, aby se do zavazadla nikdo snadno nedostal. Fólie zároveň zavazadlo hezky stáhne.

Další jsou na řadě pruty. Zjistil jsem, že nejlepší a nejlehčí je papírová trubka od koberce. Vyrábí se pevnější i slabší trubky z papíru, opět jde o rozdíl ve váze. Já používám ty slabší a nikdy se mi nic nerozbilo! Měl jsem dokonce i vyrobené tubusy z novodurových trubek. Hezké a pevné, ale samotná trubka s víčky z novoduru vážila 3,5 kg. A to je zbytečné, když papírová trubka váží přibližně 1 kg. Víčka jsem si vyrobil z PVC z malého plastového kbelíku od salátu. Na jedné straně jsem trubku zalepil napevno a na druhé jsem víčko jen oblepil lepenkou dokola, abych mohl trubku kdykoli otevřít.

05big

Pokud letíte ve dvou a oba si berete své pruty, přikupte sportovní zavazadlo pouze k jedné letence! Představuje to přibližně 15 kg, což rozděleno mezi dva rybáře je 7,5 kg na osobu, a nezáleží na tom, jestli je to jedna nebo dvě či tři trubky. Proto si klidně může každý z dvojice vzít svou jednu nebo i dvě tři papírové trubky, do jedné naskládat pruty a do druhé například vábničky nebo třeba i navijáky a nějakou bižutérii nebo část oblečení, ovšem tak, aby nepřesáhl svých 7,5 kg. Když se pak všichni sejdou na letišti, slepí se či svážou všechny trubky dohromady tak, aby měl balík povolených 15 kg. Někdy je omezená i délka sportovního zavazadla, ale to už je třeba ověřit u dané letecké společnosti, se kterou poletíte. Nejdelší jsme vezli pruty dlouhé dva metry jako lyže. I zde je dobré omotat konce lepenkou nebo smršťovací folií.

04big

Jako poslední je na řadě zabalit zavazadlo na palubu letadla, takzvané příruční zavazadlo. Můžete do něj vzít olova bez háčků, dále jsem si vezl červy, žížaly, pijavice v termosce, pro sebe svačinu a věci, jako je telefon, tablet, nabíječky, dalekohled, a při cestě nazpět třeba i čokoládu, salám nebo jiné španělské lahůdky. Když s sebou vezu filety z candáta, snažím se je dát raději vždy do podpalubí, protože je tam chladněji, ale vezl jsem ho i v batohu na palubě. Vždycky je ale dobré zavolat si do společnosti, se kterou letíte. Já si kupuji letenky přes pelikan.cz. Využívají různé letecké společnosti, takže když si vyberu let, zavolám jim a ujistím se, co si můžu vzít na palubu a co musí zůstat v batohu v podpalubí. Většinou má každá letecká společnost tyto informace i na svých webových stránkách. Při rezervaci letenky si tyto podmínky pročtu a pro jistotu do společnosti zavolám a potvrdím si vše po telefonu. Vždyť proč si to nezarezervovat po telefonu, když se na všechno můžete hezky zeptat. Jak říkával můj milovaný děda: „Líná huba, hotový neštěstí…“

11big

Na letiště je opravdu lepší dorazit o dvě hodiny dřív. Někdy mohou vzniknout zmatky či nejasnosti, a i kdyby ne, alespoň nečekáte ve frontách na poslední chvíli a nemačkáte se při nasedání do letadla. Ještě jeden osvědčený tip z praxe - když jste na odbavení mezi prvními, máte možnost požádat pracovníka, který vám vydává palubní lístek a bere si od vás kufry, jestli byste mohli dostat místo u nouzových východů - je tam víc místa na nohy - nebo aspoň u okénka, abyste se mohli kochat výhledem. Nejhorší místo je prostřední sedadlo, kde vás z obou stran utlačují. Proto je nejlepší dostat se buď k okénku, nebo do uličky. Samozřejmě si můžete při rezervaci letenky připlatit za výběr místa, ale - opět - proč se nezeptat? Většinou volno je, a tak znovu platí, že líná huba…

06big

Přidám ještě několik tipů, jak postupovat po přistání.

První možnost je nejpohodlnější, a to ta, že vás z kempu přijedou vyzvednout přímo k východu z letiště a na konci pobytu vás zase odvezou zpět na letiště. To je ale většinou za poplatek. Je to velmi příjemné, bez starostí a pohodlné. Vyplatí se to, pokud cestuje větší parta lidí, protože poplatek se rozpočítá mezi všechny členy. Dokonce se dá doprovod spojit i s jinou výpravou či někým dalším, kdo letí ve stejný den.

Druhou možností je půjčit si na letišti auto. Je dobré zavolat si do půjčovny předem a zjistit co a jak.

07big

Já si auto objednával prostřednictvím společnosti, kterou má server pelikan.cz na svých stránkách, rentalcars.com, a vyplatilo se mi to. Kvůli jazykové bariéře jsem se na místě těžko domlouval pomocí počítače a překladače v mobilu a slečna na pobočce toho samozřejmě zneužila. Naúčtovala nám asistenci a další služby i přesto, že jsem přišel s hotovou zaplacenou rezervací vytištěnou na poukázce, kde bylo vyznačené i zaplacené pojištění v plné výši. Ovšem slečna na mě za pomoci překladače spustila, že společnost, přes kterou jsem si auto rezervoval, jsou jen překupníci a že všechno je jinak, že si musím doplatit, a ještě tohle a tamto… Byl jsem předem varován, že obsluha na pobočkách takové jednání zkouší. Zřejmě z toho mají nějaká procenta. Pokoušel jsem se proto nějak domluvit, ale nakonec jsem to po dvou hodinách vzdal a podepsal jakousi novou smlouvu, zaplatil asi 100 € navíc a byl jsem z toho totálně zdeptaný (slušně napsáno…).

Po návratu do ČR jsem situaci řešil a výsledek byl, že peníze mi vrátili a za slečnu se omluvili s tím, že její jednaní nebylo korektní, a nabídli mi slevu na další půjčení vozu, což jsem ocenil. Poučil jsem se a rozhodl se, že pro příště si určitě domluvím někoho na telefonu, kdo mi případně pomůže s vyzvednutím auta na pobočce, pokud bude potřeba. Bylo to opravdu zdlouhavé, zbytečné a otravné!

12big

Další možností je podívat se na internetu, jaké půjčovny jsou v Barceloně na letišti, a domluvit si půjčení vozu dopředu přímo s půjčovnou, která tam auta půjčuje, abyste dostali po příletu k podepsání jen smlouvu a klíčky a hned mohli bez zdržování vyrazit do kempu.

Ještě jeden postřeh k půjčování auta. Zjistil jsem, že auto samotné s nejnižším základním pojištěním stojí pár korun, ovšem pořádná pojistka činí dvojnásobek ceny auta na týdenní pobyt. Nechávám k zamyšlení, jestli když jedu jednu cestu 200 km tam a jednu 200 km zpátky, potřebuji to superdrahé pojištění, nebo jestli mi stačí pojištění základní.

Důležité také je, co za danou cenu půjčovna nabízí. Já si vždy ověřuji, abych měl v ceně také druhého řidiče, neomezený počet kilometrů a předání a převzetí auta s plnou nádrží.

Pozor - většina půjčoven chce jako ručení kreditní kartu. Dejte si na to pozor, kreditní není debetní. Je potřeba zařídit si kartu včas aspoň tři týdny před odletem. Nestojí to nic, tedy mne to nic nestálo, ale záleží asi také, u jaké banky máte účet. Všechny tyto věci je dobré si vyřídit včas a dopředu.

08big

Ještě k samotnému převzetí auta. Pokud vidíte na karosérii nějaké škrábance, je dobré si je nafotit nebo natočit na mobilní telefon a upozornit na ně už při přebírání auta. Doporučuji také projet se buď po parkovišti, nebo kolem letiště, abyste zjistili, jestli v autě něco neklepe nebo neskřípe, aby vás auto nenechalo někde na holičkách. Prohlédněte si tedy vůz zvenku i zevnitř a případně si vše nafoťte.

09big

Poslední možností je jet z letiště vlakem nebo autobusem. Sám jsem to ještě nezkoušel, ale funguje to tak, že se přesunete co nejblíž ke kempu, například do Caspe, a pracovníci z kempu pro vás dojedou.

Přeji vám příjemnou cestu a Petrův zdar

Váš Filip


15.2.2018

Voucher letak 2022